Iz ArcelorMittala Zenica su istakli da je ovo korak u pravom smjeru i priznanje da budući većinski vlasnik RŽR mora imati neophodnu ekspertizu u rudarskoj industriji da bi mogao upravljati rudnikom Ljubija, kao i sposobnost da garantira komercijalno tržište za rudu koja se proizvodi u ovom rudniku.
“ArcelorMittal sada očekuje detaljne instrukcije za slijedeću fazu u procesu prodaje RŽR u nadi da će Vlada priznati prava kompanije ArcelorMittal na eksploataciju rude u rudniku Ljubija bez odgađanja. Mi čvrsto verujemo da je ponuda naše kompanije za sticanje prava na udio u kapitalu RŽR jedina održiva i ostvariva opcija koja bi osigurala dugoročnu budućnost za rudarsku industriju na području Prijedora”, kazali su iz AMZ.
Tokom 2004. godine formirano je zajedničko preduzeće Ljubije i ArcelorMittala u kojem Rudnik željezne rude ima 49, a Mittal 51 posto akcija, tako da praktično kupac po automatizmu postaje vlasnik 49 posto zajedničkog preduzeća s Mittalom, koje godinama uspješno posluje.
Dodali su kako bi se s njihovim vlasništvom Ljubije osigurala budućnost rudarstva i proizvodnje čelika u BiH.
“Ova odluka bi također zaštitila radna mjesta 3.150 zaposlenih u kompanijama ArcelorMittal Prijedor i ArcelorMittal Zenica, kao i na hiljade indirektnih radnih mesta u kooperantskim firmama”.
Za kraj su se iz kompanije zahvalili svim uposlenicima, sindikatima i lokalnim zajednicama koji su podržali njihovu ponudu za dobijanje Rudnika željezne rude Ljubija.